Epidemia Covid-19 spowodowała , że rządy praktycznie każdego kraju w Europie oraz wielu na świecie na początku roku (II kwartał) były zmuszone zamrozić gospodarkę ,a przynajmniej zdecydowaną większość branż na okres od kilku do kilkunastu tygodni. Nie pracowały wszystkie sklepy, firmy usługowe oraz galerie handlowe.
Jeśli chodzi o przemysł sytuacja nie była taka trudna , gdyż bogatsze firmy były w stanie zaopatrzyć stanowiska pracy we wszystkie niezbędne akcesoria które pozwoliły utrzymać należyty wymagany przez Sanepid reżim sanitarny i produkcja mogła być kontynuowana. Na zamrożeniu gospodarki najbardziej oberwały jednak małe oraz średnie firmy , którym jednak rząd umożliwił przez kilka tygodni umorzenie części składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne dzięki czemu ledwo wiążąc koniec z końcem firmy te miały szanse przetrwać na rynku. Operacja zamrożenia gospodarki kosztowała jednak rząd niemało , i to dwudrogowo , gdyż z jednej strony rząd musiał wysupłać niezbędne pieniądze na ochronę zdrowia w placówkach należących do skarbu państwa oraz oczywiście wziąć pod uwagę bardzo trudną sytuację w służbie zdrowia gdzie wydatki rosły lawinowo. Z drugiej strony dochody Skarbu Państwa były znacznie mniejsze niż te zaplanowane w ustawie budżetowej.
Chcąc utrzymać wydatki na niezmiennym poziomie rząd musiał podjąć bardzo radykalne decyzje mianowicie gwałtownie i radykalnie zwiększając deficyt budżetowy z planowanego zera do nawet blisko trzystu miliardów złotych. Deficyt całego sektora finansów publicznych w roku 2020 może więc wynieść nawet blisko trzynaście do czternastu procent produktu krajowego brutto co jest bez wątpienia rekordem nie tylko od początku naszej transformacji ale również od początku notowanych deficytów i emisji obligacji skarbowych. Wiele osób zastanawia się czy taki deficyt jest w ogóle możliwy do sfinansowania poprzez sprzedaż obligacji skarbowych na rynku obligacji. Na pewno było by to bardzo ciężkie zadanie , a odsetki zapłacone przez rząd były by wręcz bajońskie. Postanowiono więc skorzystać z uprzejmości Narodowego Banku Polskiego i wyemitować obligacje które NBP od rządu odkupi w zamian za dodrukowane pieniądze. Oczywiście czysto teoretycznie dług ten będzie trzeba kiedyś spłacić , jednak nie będzie to już za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości , a więc rząd działał w myśl zasady zadłużaj się do woli – my i tak nie będziemy tego spłacać tylko następcy. Oczywiście znając życie następcy wymyślą kolejną sztuczkę księgową , tak że za Covidowe obligacje zapłaci jak zwykle społeczeństwo – wyższa inflacją.
Skąd wziąć środki na rozpoczęcie pierwszej działalności gospodarczej?
Mimo kryzysu gospodarczego w jakim znajduje się od początku roku Europa (kryzys spowodowany epidemią koronawirusa) praktycznie nigdy wcześniej nie było łatwiej zdobyć środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Oczywiście najlepszą metodą finansowania swojej firmy jest posiadanie środków własnych , gdyż tylko wtedy mamy silne pobudki wewnętrzne , że pieniądze te były ciężko zarobione i na prawdę nie widzimy zbyt wielu argumentów żeby łatwo je roztrwonić jak to ma miejsce w przypadku niektórych dotacji. Pilnowanie siebie oraz ciężka praca dzięki której zdobyliśmy wkład pieniężny niezbędny do uruchomienia działalności gospodarczej jest gwarantem najbardziej możliwego racjonalnego postępowania jeśli chodzi o zagospodarowanie środków. Istnieje oczywiście wiele innych alternatywnych możliwości jeśli chodzi o źródło finansowania naszej działalności. Pierwszą z nich jest kredyt lub pożyczka. Kredyt czy też pożyczka jest prawdę mówiąc najgorszym możliwym źródłem finansowania działalności gospodarczej. Dlaczego ? Statystyki mówią , że blisko osiemdziesiąt procent firm nie jest w stanie przetrwać pierwszego roku jeśli prowadzenia firmy i po prostu bankrutują przed upływem roku.
Wystarczy sobie wyobrazić minę naszych znajomych , rodziny czy też innych osób od których pożyczyliśmy pieniądze. Analogiczne problemy będziemy mieli z instytucjami typu parabanki czy też po prostu bankami. Banki nie odpuszczą nam naszego zadłużenia , wakacje kredytowe dla nowych firm rzadko wchodzą w grę i bank prawdopodobnie będzie zmuszony skorzystać z usług komornika lub też wykorzystać zabezpieczenie które przedstawiliśmy w trakcie zawierania umowy kredytowej (sprzedać nasz samochód ,mieszkanie lub też inne kosztowności). Bardzo niewdzięczną sytuacją byłby fakt jeśli bank musiałby skorzystać z opcji ściągania naszego zadłużenia z poręczyciela umowy kredytowej – tego typu sytuacje bardzo często prowadzą do końca wieloletnich przyjaźni lub też konfliktów wewnątrzrodzinnych. Bardzo racjonalną opcją jeśli chodzi o finansowanie pierwszej działalności gospodarczej są jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oferowane przez Urząd Pracy. Co prawda nie są to ogromne środki , ich maksymalna wysokość wynosi sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach , ale jako początkujący przedsiębiorcy musimy nauczyć się jeść małą łyżką oraz racjonalnie gospodarować zasobami.