O czym powinniśmy pamiętać wyjeżdżając za granicę za pracą ? Oczywiście pomijając czysto techniczne sprawy takie jak wymeldowanie, wynajem naszego dotychczasowego mieszkania czy też powiadomienie byłego pracodawcy oraz w skrajnych przypadkach zus-u o naszym wyjeździe powinniśmy pamiętać o wszystkich dokumentach, które mogą okazać się niezbędne do podjęcia pracy za granicą.
Oczywiście dowód osobisty czy też paszport to absolutna podstawa. W dobrym tonie natomiast jest kiedy mamy przetłumaczone u tłumacza przysięgłego dokumenty potwierdzające nasze kwalifikacje pracownicze. Widząc takie dokumenty, pracodawca na pewno będzie odnosił się do nas z należytym szacunkiem , gdyż widząc , że jeśli my mamy do jego , oraz jego kraju i języka szacunek , na pewno będzie to docenione. Jeśli natomiast składamy aplikacje w urzędach pracy , również będzie to przydatne , gdyż powoduje uniknięcie to zbędnych pomyłek językowych przez pracowników takiego urzędu i większe szanse na odpowiedni profil pracowniczy , który jest przeglądany przez naszych przyszłych pracodawców. Szukając pracy za granicą warto więc poświęcić wystarczającą ilość czasu na odpowiednie skupienie się na detalach. Ponieważ właśnie nimi możemy wygrać.
Praca na etacie czy może działalność gospodarcza?
Osoby które raz na jakiś czas zmieniają swoją pracę , na pewno korci możliwość przejścia na samozatrudnienie , a więc rozpoczęcie samodzielnej działalności gospodarczej. Oczywiście taki wybór jest bardzo trudny , bo generalnie jeśli wykonujemy dobrze , lub też co najmniej poprawnie nasze zadania będąc pracownikami na etacie mamy niemal pewność , że przysłowiowego pierwszego otrzymamy swojego nagrodzenie na nasze konto bankowe. Prowadząc natomiast działalność gospodarczą , z tym może być już bardzo różnie. Od tej pory odpowiadamy w pełni za swoje czyny , oraz również za to jaki wynik finansowy na koniec danego miesiąca osiągnie nasza firma. Oczywiście warto wziąć pod uwagę , iż składka na ubezpieczenie społeczne jest miesiąc w miesiąc odprowadzana przez pracodawcę ,w naszym przypadku będziemy musieli opłacać ją samodzielnie. I to oczywiście bez względu na to , czy zarobiliśmy coś w tym miesiącu czy też nie. Bardzo możliwe , że w przypadku gdy nasza firma jest nową na rynku , a nasze przychody są na dosyć niskim poziomie , będziemy pod kreską i tak naprawdę nie zarobimy nic. Warto więc zastanowić się nad sensem zwolnienia z pracy i uświadomić sobie , że praca na etacie daje nam taki luksus , że możemy być pewni otrzymania pensji na czas , a nie po prostu straty – jak to może być z działalnością gospodarczą. Działalność gospodarcza to rzecz dla ludzi odważnych , o mocnych nerwach , ceniący sobie niezależność oraz co bardzo ważne , lubiących podejmować ryzyko.
Pierwszy dzień w pracy.
Praktycznie dla każdego z nas nadszedł kiedyś ten dzień. Mianowicie chodzi o pierwszy dzień w nowej pracy. Dla wielu osób zaczyna się on jednak dzień wcześniej , gdy zastanawiamy sobie jedno ważne , aczkolwiek bardzo proste pytanie , mianowicie – jak to będzie. Wchodząc w nowe środowisko pracowników , oraz nowe środowisko pracownicze , praktycznie nigdy nie mamy pewności , jak szybko lub czy w ogóle się w nim skutecznie zaadaptujemy. Idąc pierwszy dzień do pracy jest to praktycznie najważniejsze pytanie z jakim możemy się spotkać.Oczywiście istnieje również obawa , czy nasz przyszły szef oraz przełożeni będą z nas w pełni zadowoleni , ale jest to obawa mniej zasadna ponieważ warto pamiętać , że przynajmniej w większości firm obowiązuje surowy proces rekrutacyjny i tak naprawdę ciężko znaleźć się w miejscu nowego pracownika będąc tu przypadkowo. Koszty pracy , płacy , oraz organizacji pracy są czasami tak wysokie , że pracodawca nie może pozwolić sobie na większą wpadkę prowadząc proces rekrutacyjny. Więc na pewno wiąże z nami duże nadzieje , i istnieje duża szansa , że będzie z nas zadowolony. Szczególnie jeśli zatrudnił nas pomijając tak zwany okres próbny , takie zachowanie firmy powinno dodać nam szczególnej pewności siebie , gdyż naprawdę w wielu firmach nie zatrudnia się nowych pracowników pomijając ten stopień rekrutacji. Więc nie pozostaje nam nic innego jak uwierzyć w siebie i swoje możliwości , a nasza kariera na pewno nabierze rozpędu.
Rozmowa kwalifikacyjna.
Dla wielu z nas prędzej czy później nadchodzi czas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej w życiu. Osoby które doświadczyły już w swoim życiu jednej lub więcej rozmów kwalifikacyjnych twierdzą , że rozmowa kwalifikacyjna potrafi być jednym z najbardziej stresogennych czynników w życiu , a już na pewno jedną z najbardziej stresogenną jeśli chodzi o pracę. Wiadomo ,że szukając pracy dajmy na to wśród ogłoszeń w naszej głowie odbywa się pierwsza selekcja , w której wybieramy sobie firmy w których chcielibyśmy pracować , oraz te firmy które akurat mają wakat na stanowisko które byśmy z chęcią objęli. Warto wiedzieć , że idąc na rozmowę kwalifikacyjną tak naprawdę nie mamy się czym stresować , gdyż to nie tylko firma chce zbadać nasze predyspozycje zawodowe w celu zatrudnienia naszej osoby na pewne stanowisko , ale również to my powinniśmy rozwiać wszystkie nasze wątpliwości które mamy zastanawiając się czy chcemy pracować w tej firmie.Wiele osób nie lubi zbyt dużo pytać na rozmowach kwalifikacyjnych przyszłego pracodawcę , gdyż traktują to jako coś nienormalnego , lub też po prostu krępują się. Według pracodawców , na rozmowach kwalifikacyjnych pracownicy najbardziej nie lubią rozmawiać co dziwne o pieniądzach. Jest to szczególnie niezrozumiałe , ponieważ czy ktoś tak naprawdę widział kiedyś naszych znajomych w pracy którzy narzekali na zarobki ? Dziwne prawda ? A można przecież było szukać dalej , zgodnie ze starym mądrym powiedzeniem kto pyta nie błądzi.